Saturn (planeta) je šestá planeta od slunce. To je obr plynu (také známý jako Jovian planeta, po Jupiteru planety), druhý-největší planeta ve sluneční soustavě po Jupiteru. Saturn má prominentní systém prstenů, se sestávat většinou částeček leda s menším množstvím skalních pozůstatků a prachu. To bylo jmenováno po římském božím Saturnu. Jeho symbol je stylizovaná reprezentace srpu boha (unikód: ?). [2] [3]
[upravit překlad]
Fyzikální charakteristiky
Saturn je spheroid řeholníka. To je vyrovnáno u tyčí a vydutí u rovníku; jeho rovníkový a polární průměry se mění téměř 10 % (120,536 km vs. 108,728 km). Toto je výsledek jeho rychlé rotace a stát tekutiny. Jiné plynové planety jsou také řeholník, ale do lesser stupně. Saturn je ten jediný planet sluneční soustavy méně hustý než voda, s průměrnou měrnou hustotou 0.69. Toto je střední hodnota; Saturn je horní atmosféra je méně hustá a jeho jádro je značně více hustý než voda.
Saturn's temperature emissions. The prominent hot spot at the bottom of the image is at Saturn's south pole.
Saturn je emise teploty. Prominentní horký bod u dna obrazu je u Saturnu je jižní pól.
Vnitřek Saturnu je podobný Jupiteru , mít skalní jádro ve středu, kapalnou kovovou vodíkovou vrstvu nad tím a molekulární vodíkovou vrstvu nad tím. Stopy různých ledů jsou také dar. Saturn má velmi horký vnitřek, sahat 12,000 Kelvin v jádru, a to vyzařuje více energie do prázdna než to přjímá od slunce. Většina ze zvláštní energie je tvořena Kelvin-Helmholtz mechanismus (pomalu gravitační komprimace), ale toto sám nemůže být dostatečné vysvětlit to Saturn je produkce tepla. Další navrhovaný mechanismus kterým Saturnem může tvořit některé jeho tepla je “pršet ven” kapiček hélia zabraného do vnitřek Saturna, kapičky rozpojení hélia zahřívají třením, zatímco oni padají přes lehčí vodík.
Atmosféra Saturna vykazuje pruhovanou strukturu podobnou Jupiteru (ve skutečnosti, názvosloví je stejné), ale skupiny Saturna jsou hodně slabší a jsou také hodně širší blízko rovníku. Větry Saturna jsou mezi Solar systém je nejrychlejší; data cestovatele ukážou špičkové východní větry 500 m/s (1116 mph) Solarviews. Saturn je jemnější vzory mraku nebyly pozorované, než Voyager flybys. Od té doby, nicméně, země-založený telescopy zlepšil se k věci kde pravidelná pozorování mohou být dělána.
Saturn je obvykle-nijaká atmosféra občas vystavuje trvanlivé ovály a jiné rysy obyčejný na Jupiteru; v roce 1990 Hubbleův teleskop pozoroval obrovský bílý mrak blízko rovníku Saturna, který nebyl dar během Voyager setkání a v roce 1994 jiný, menší bouřka byla pozorována. 1990 bouře bylo příklad velkého bílého bodu, jedinečný ale krátkotrvající Saturnian jev s hrubě 30-periodicity roku. Předchozí velké White body byly pozorovány v 1876, 1903, 1933, a 1960, s 1933 bytím bouře nejslavnější. Pečlivé pozorování těchto epizod odhalí zajímavé struktury; jestliže to drží další bouřka bude vyskytovat se v asi 2020. (Kidger 1992)
Používání astronomů infračervený imaging ukázali, že Saturn má teplý polární vír, a je jediná planeta ve sluneční soustavě známá dělat tak.
Visual comparison of Saturn and Earth
Vizuální srovnání Saturna a země
An zřejmě trvalá šestiúhelníková vlnová charakteristika kolem polárního víra v atmosféře u asi 78 ° N byl nejprve známý v obrazech cestovatele [4] [5]. HST imaging jihu polární oblast ukáže přítomnost tryskové proudění, ale žádný silný polární vír ani některý šestiúhelníková stojatá vlna[6].
[upravit překlad]
Vířivé chování
Protože Saturn netočí se kolem jeho osy v jednotném poměru, dvě rotační období byla přidělena do toho (jak v případě Jupitera): Systém I má období 10 h 14 min 00 s (844.3 ° / d) a zahrne Equatorial zónu, který vyčnívá ze severního okraje jižního Equatorial pásu k jižnímu okraji severního Equatorial pásu. Všechny jiné Saturnian šíře byly přiřadil období rotace 10 h 39 min 24 s (810.76 ° / d), který je Systém II. Systém III, založený na rádiových vyzařováních od planety, má periodu 10 h 39 min 22.4 s (810.8 ° / d); protože to je velmi blízké k System II, to velmi nahradilo to.
Zatímco se blíží k Saturnu v roce 2004, Cassini kosmická loď shledala, že rozhlasové rotační období Saturnu se zvětšilo mírně, k přibližně 10 h 45 m 45 s (± 36 s). [7] příčina změny je neznámá.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář